sndconfig - en to hu translation catalogue (60 entries)

en: ACER Notebook sound
hu: ACER Notebook hang

en: CMI8330 sound chip (many motherboards)
hu: CMI8330 hang chip (többféle alaplap)

en: Compaq Deskpro XL Sound
hu: Compaq Deskpro XL hang

en: Crystal CS423x sound chip
hu: Crystal CS423x hang chip

en: Logitech SoundMan Games (not SM16 or SM Wave!)
hu: Logitech SoundMan Games (nem SM16 vagy SM Wave!)

en: OPL3-SA1 sound chip
hu: OPL3-SA1 hang chip

en: OPL3-SA2/3/x sound chip
hu: OPL3-SA2/3/x hang chip

en: CS4231 (some sun4m, sun4u)
hu: CS4231 (néhány sun4m, sun4u)

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  Use <Enter> to edit a selection
hu:    <Tab>/<Alt-Tab> elemek között    |    <Enter> a szerkesztéshez

en: Card Type
hu: Kártyatípus

en: Please select your card:
hu: Válassza ki a hangkártyát:

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Your sound card is a PnP device, so its settings can be configured w/o setting any dip switches.  Choose the values you would like to use from the menus below.
hu: Plug and Play hangkártyát használ, így a beállításokat jumperek vagy DIP-kapcsolók állítása nélkül végezheti el. Válassza ki a kívánt értékeket a következő menükből.

en: Please adjust the settings below to match the dip switch settings on your sound card.
hu: Állítsa a következő értékeket a hangkártyán jumperrel vagy DIP-kapcsolóval beállított értékeknek megfelelően.

en: Card Settings
hu: Kártya beállítások

en: File Exists
hu: A file létezik

en: There is already a file called /etc/conf.modules. The existing file will be renamed /etc/conf.modules.bak and a new file will be written.
hu: Már van egy /etc/conf.modules nevű file. A létező file át lesz nevezve /etc/conf.modules.bak névre, és új file lesz létrehozva.

note: (set->type == GUS) || (set->type == GUSMAX) || (set->type == GUSPNP) ||
en: Sound Card Test
hu: Hangkártya teszt

en: A sound sample will now be played to determine if your sound card has been correctly configured.
hu: A helyes beállítások ellenőrzésére egy hangminta kerül lejátszásra.

en: The following error occurred running the isapnp program:
hu: Az isapnp program futása során a következő hiba lépett fel:

en: isapnp error
hu: isapnp hiba

en: The following error occurred running the modprobe program:
hu: A modprobe program futása során a következő hiba lépett fel:

en: modprobe error
hu: modprobe hiba

en: The following error occurred playing the sample:
hu: A minta lejátszása során a következő hiba lépett fel:

en: Unable To Play Audio
hu: Nem lehet hangot lejátszani

en: Sample Not Found
hu: A minta nem található

en: The sound sample does not appear to be installed.
hu: Valószínűleg nincs telepítve a hangminta.

en: An error occurred opening /dev/audio
hu: Hiba a /dev/audio megnyitásánál

en: Test Result
hu: Teszt eredmény

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Were you able to hear the sample?
hu: Hallotta a hangot?

en: A MIDI sample will now be played to determine if your sound card's synth has been correctly configured.
hu: A hangkártya szintetizátor-beállításának ellenőrzésére egy MIDI hangminta kerül lejátszásra.

en: 
    ERROR - You must be root to run sndconfig.
hu: 
    HIBA - A sndconfig csak root-ként futtatható

en: Introduction
hu: Bevezetés

en: sndconfig is a configuration tool for sound cards.
    
    %s%s
    
    Report bugs to sound-list@redhat.com
hu: a sndconfig egy hangkártya-beállító segédprogram
    
    %s%s
    
    Kérem, jelezze a hibákat a sound-list@redhat.com címre.

en: The automatic probing for PnP cards has been DISABLED
hu: PnP hangkártyák automatikus keresése TILTVA

en: A probe will now be performed for any PnP cards
hu: PnP hangkártyák keresése következik

en:  that will be automatically configured.
hu:  amely automatikusan be lesz állítva.

en: ERROR: No Sound Modules found
hu: HIBA: Hangmodulok nem találhatók

en: PnP Probe Results
hu: PnP keresés eredménye

en: A PnP sound card was found in your system. The details are:
    
         Model: %s
hu: PnP hangkártya található a rendszerben. Részletesen:
    
         Típus: %s

en: Probe Error
hu: Hiba a keresésnél

en: A PnP card has been detected, but the model identifier is unclear. You will need to select the exact model from the next screen.
hu: PnP hangkártya található a rendszerben, de a típus-azonosító nem egyértelmű. A következő képernyőn kell kiválasztania a pontos típust.

en: %s Probe Results
hu: %s keresés eredménye

en: A %s sound card was found in your system. The details are:
    
         Model: %s
hu: Egy %s hangkártya található a rendszerben. Részletesen:
    
         Típus: %s

en: The %s is not supported.
hu: %s nem támogatott.

en: The %s is not currently supported; however, work is progressing on a driver.
hu: %s jelenleg nem támogatott, azonban a meghajtó fejlesztése folyamatban van.

en: The %s is not supported currently; however, the ALSA project (http://www.alsa-project.org/) has a driver for this card.
hu: %s jelenleg nem támogatott, azonban az ALSA project (http://www.alsa-project.org/) rendelkezik megfelelő meghajtóval ehhez a kártyához.

en: The %s is not currently supported.
hu: %s jelenleg nem támogatott.

en: No driver available
hu: Nincs megfelelő meghajtó

en: Probe Results
hu: A keresés eredménye

en: No PnP or PCI sound cards were found in your system. Please select your card type from the following list.
hu: A rendszerben sem PnP, sem PCI hangkártya nem található. Válassza ki a megfelelő kártyát a következő listáról.

en: Card Information
hu: Kártya-információ

en: Autoconfiguration failed!
hu: Hiba az automatikus beállításnál!

en: Autoconfiguration of your sound card failed. Now proceeding with manual configuration.
hu: A hangkártya automatikus beállítása nem sikerült. A következő lépés a kézi beállítás.

en: Something is wrong
hu: Valami nem jó

en: There is already a file called /etc/isapnp.conf. The existing file will be renamed /etc/isapnp.conf.bak and a new file will be written.
hu: Már van egy /etc/isapnp.conf nevű file. A létező file át lesz nevezve /etc/isapnp.conf.bak névre, és új file lesz létrehozva.

en: No cards found, or error probing for pnp cards
hu: Kártya nem található, vagy hiba a PnP kártya keresésénél

en: Found PnP Card ->%s<- ->%s<-
hu: PnP kártya ->%s<- ->%s<-
